Top

wideochirurgia.tchp.pl

sekcja wideochirurgi
towarzystwa chirurgów polskich


    500 600 704


    wideochirurgia@tchp.pl

Sekcja Wideochirurgii powstała 28.10.1991 roku jako Sekcja Wiscerosyntezy TCHP. Została założona przez prof. Edwarda Stanowskiego z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Torakochirurgii, Wojskowego Instytutu Medycznego Szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Na kolejnym V Sympozjum Sekcji w Mikołajkach, na Walnym Zebraniu członków Sekcji nastąpiła zmiana nazwy na Sekcję Wideochirurgii TCHP.

Prof. Stanowski był Prezesem Sekcji przez 13. lat. W kwietniu 2005 r. w związku z wprowadzeniem 2. letniej kadencyjności w kierowaniu Sekcjami TCHP, na XI Sympozjum Sekcji Wideochirurgii TCHP w Licheniu funkcję Prezesa objął po wyborach na Walnym Zebraniu prof. dr hab. med. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby AM w Warszawie. Po upływie dwóch kadencji na XV Sympozjum Sekcji w Rynie w 2009 roku na Prezesa został wybrany prof. Wiesław Tarnowski z Kliniki Klinika Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP w Warszawie. 

Sekcja uczestniczyła w popularyzacji nowych metod tzw. małoinwazyjnych w Polsce. Ma ogromne zasługi w rozwoju laparoskopii, torakoskopii i endoskopii zabiegowej w kraju. Organizowała coroczne sympozja i wiele warsztatów w czasie których wykonywano operacje „na żywo” z transmisją do sali konferencyjnej. Pod jej egidą było przeprowadzonych wiele kursów doskonalących umiejętności chirurgów. W 2006 roku było obchodzone uroczyście 15.lecie powstania Sekcji w czasie Sympozjum w Kielcach.

 W 1999 roku w Ustroniu miało miejsce pierwsze wspólne Polsko-Czesko-Słowackie Sympozjum odbywające się co roku naprzemiennie w każdym z tych krajów. We wrześniu 2008 roku odbyło się w Wiśle X Jubileuszowe Sympozjum. Służyły one wymianie doświadczeń w naszych sąsiednich krajach jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i będą one nadal kontynuowane w cyklu 2.letnim. 

Sekcja wydaje Kwartalnik Videochirurgia od 1994 roku. Kwartalnik jest pismem na łamach którego wymieniane są doświadczenia, opisywane ciekawe przypadki, prezentowane nowe techniki zabiegowe, osiągnięcia i doświadczenia chirurgów w operacjach laparoskopowych i endoskopowych. W 2005 roku rozszerzono zakres tematyki pisma, zmieniając nazwę kwartalnika na "Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne" oraz został włączony kolejny patronat nad pismem: Sekcji Chirurgii Bariatrycznej TChP. Redaktorem Naczelnym kwartalnika jest prof. Tadeusz Wróblewski. W 2008 roku powołano nowy międzynarodowy Komitet Naukowy, zmieniając tytuł pisma na Videosurgery and others miniinvasive techniques oraz język wydawania pisma na angielski, zachowując jego wersję polskojęzyczną na stronie internetowej www.videosurgeryjournal.com. Egzemplarze kwartalnika docierają do wielu krajów na całym świecie. W 2010 roku kwartalnik otrzymał swój pierwszy Impact Factor – 0.826 za rok 2009 co jest olbrzymim sukcesem. 

Sekcja liczy ponad 400 aktywnych członków oraz wielu kandydatów i sympatyków. Poza członkowstwem krajowym w 2008 roku wprowadzono możliwość na preferencyjnych warunkach wspólnego członkowstwa z EAES co pozwala na otrzymywanie dużych zniżek wpisowego na kongresach i workshopach z udziałem EAES, darmowego otrzymywania miesięcznika Surgical Endoscopy oraz dostępu do wielu baz danych. Sekcja w 2005 roku wystąpiła do Konsultanta Krajowego d/s Chirurgii o modyfikację programu kształcenia chirurgów w zakresie chirurgii laparoskopowej w ramach specjalizacji. Program Edukacyjny Sekcji jakkolwiek uruchomiony w pełnym zakresie w 2009 roku przyczynia się do rozwoju chirurgii polskiej kształcąc wszystkich rezydentów chirurgicznych w ramach obowiązkowych szkoleń laparoskopowych oraz chirurgów pragnących rozpocząć lub rozwijać wideochirurgię. Program ten składa się z organizowanych raz do roku warsztatów oraz możliwości odbycia tygodniowego stażu w jednym z ośrodków referencyjnych. 

Przez całą swoją organizację licznych spotkań i warsztatów Sekcja przyczyniła się do popularyzacji i wprowadzenia wideochirurgii do wielu gałęzi chirurgii ogólnej.

 

Skład Zarządu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w kadencji 2021-2023

Przewodniczący Sekcji Wideochirurgii – Prof. dr hab. n. med. Michał Pędziwiatr

Zarząd Sekcji Wideochirurgii:
  • Dr n. med. Wacław Hołówko
  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Major
  • Prof. dr hab. n. med. Kryspin Mitura
  • Dr n. med. Michał Orłowski
  • Prof. dr hab. n. med. Jacek Sobocki
  • Prof. dr hab. n. med. Jacek Szeliga
  • Dr hab. n. med. Marek Zawadzki

 

Dokumenty:

Sprawozdanie z walnego zebrania